Årsmöte 27 mars

Den 27 mars kl. 19.00 är det årsmöte för GF Göteborgsgymnasterna. Alla medlemmar har rösträtt på årsmötet. Förälder får företräda omyndiga barn på årsmötet. Årsmötet hålls i Lundenhallen på våning 2 (teorisalen). Alla årsmöteshandlingar såsom verksamhetsberättelse för 2022, årsredovisning och verksamhetsplan finns på vår hemsida senast en vecka före årsmötet. Du hittar detta på goteborgsgymnasterna.se/arsmote

Skriv en motion!

Du som är medlem i Göteborgsgymnasterna kan skicka in motioner som sedan behandlas på årsmötet. En motion är ett förslag om en förändring som en eller flera medlemmar vill att årsmötet ska rösta om. Om du har idéer om förändringar i föreningen ska du skicka in en motion senast den 27 februari. Innan årsmötet kommer styrelsen att göra ett skriftligt yttrande över motionerna. Motioner samt styrelsens yttrande läggs sedan upp på årsmötessidan.

Skicka din motion till kansli@goteborgsgymnasterna.se. Här finns en liten guide för hur du skriver en motion.

Sök
Stäng denna sökruta.