Vi börjar med paragymnastik!

Vi är så glada att vi äntligen kan släppa platser till vår nya paragymnastikgrupp. Para-gruppen är för personer med till exempel rörelsenedsättning, neuropsykiatriska och/eller intellektuella funktionsnedsättningar. Vi utgår från rörelseglädje och ser möjligheter istället för begränsningar. Gymnasterna får bland annat träna grundmotorik, koordination, styrka, uthållighet och röra sig till musik. Vi leker lekar, bygger banor och testar olika typer av redskap så att de får träna sin kropp på många olika sätt. För oss är individen viktigare än diagnosen och därför strävar vi efter att alltid anpassa vår verksamhet utifrån varje enskild deltagares behov. Paragymnastikgruppen bokas via vår bokningssida.


Vill du bli tränare för paragruppen?
Vi vill gärna ha fler tränare! Hör av dig till oss på:
huvudtranare@goteborgsgymnasterna.se