Vi startar ett ungdomsråd!

Vi vill öka våra ungas inflytande i föreningen, därför startar vi nu ett ungdomsråd! Syftet med ungdomsrådet är att det ska vara våra unga aktivas röst i föreningen, det blir ett sätt att vara med att påverka vad och hur vi gör saker i föreningen. Ungdomsrådet är för dig som är gymnast eller tränare hos oss och är mellan 13-22 år.

Exempel på vad ett ungdomsråd kan göra:

  • Ta upp åsikter, idéer och funderingar som sedan förs vidare till anställda och styrelsen
  • Arrangera roliga aktiviteter
  • Designa och ta fram t.ex. dräkter och föreningskläder
  • Det ni vill göra! – Det är viktigt att för oss att ni som unga själva får vara med och utforma ert uppdrag i ungdomsrådet. Att engagera sig ska vara kul och det är därför viktigt att ungdomsrådet blir en plats där unga kan träffas och göra det de vill och brinner för!

Vill du vara med i ungdomsrådet?
Gör en intresseanmälan HÄR!